Asztali etikett – üzleti vendéglátás

Ha partnerünkre, leendő ügyfelünkre jó benyomást akarunk tenni, be kell tartanunk az üzleti vendéglátás etikettjét. Ezeket gyűjtöttük össze.

A megfelelő helyszín kiválasztása

Követelmény a zajmentes környezet. Lehetőleg ne rángassuk partnerünket át az egész városon, válasszunk az irodájához közel eső éttermet.  Figyeljünk arra, hogy nem túl hangos-e a zene, tiszta, kultúrált hely-e, van-e füstmentes terem, tiszták-e a mosdók.  Mindig olyan asztalt keressünk, ahol nem merülhet fel, hogy valaki „áthallja” az étkezés alatt folyó hivatalos beszélgetést. Egy hely kiválasztásának lehetősége már a küszöbön eldől. Ha ételszag van, szóba sem jöhet.

Az üzleti reggelinél megbocsátható, ha nem megy el valaki, az üzleti ebéd megfelelő indokkal lemondható, az üzleti vacsorát illetlenség lemondani.

Először a meghívónak illik érkeznie, még akkor is, ha az illető hölgy, partnere pedig férfi.

Ha külföldön vagyunk hivatalosak üzleti ebédre, vacsorára vagy mi akarjuk ott partnerünket meghívni, figyelembe kell venni a helyi sajátosságokat, szokásokat is. Alapszabály: a helyi szokások felülütik a protokoll előírásait. Ha mi vagyunk az adott országban, nekünk kell alkalmazkodnunk!

Ültetési formák

Az üzleti életben  elfogadott és praktikus a kerek vagy téglalap alakú asztal.

Kis létszám estén elegáns megoldás a kerek asztal. Általában 8-10 személy ültethető le ily módon.  Vigyázni kell arra, hogy legföljebb 10 főre jó, különben akkora lesz a kör, hogy lehetetlen átbeszélni. Egy főre legalább 80 centimétert kell hagyni az asztal lapján. Ez a típus munkaebédeknél tökéletes, mert ez a forma nem annyira kötött.

Téglalap vagy négyzet alakú asztalnál ne ültesse egymás mellé a fővendéget és a fő házigazdát, mert nyakkal nem fogják bírni az állandó oldalra nézést, viszont kerek asztalnál lehet, hiszen ott csak félig kell lefordítani a fejet.

Munkareggeli

A közös reggelizés akkor indokolt, ha a vendég vagy partnere napi munkabeosztása nem teszi lehetővé, hogy „normál” rendben tárgyaljanak, vagy találkozásuk nem hivatalos. Annak ellenére, hogy reggeliről van szó, nem illik túl korán kezdeni. Mindig szűk körű rendezvény, legföljebb 4-5 fővel lesz operatív. Ültetési rendet nem kell készíteni.

Munkaebéd

A munkaebéd szokását a gyakorlati élet alakította ki, mely alkalmat teremt a már megkezdett munka folytatására. A nevéből adódóan külön műfaj, mert előtte is, utána is dolgoznak, tárgyalnak tovább. Nincs protokolláris ültetés, de a fővendég természetesen a főhelyet foglalja el. A partnerek egymás mellett helyezkednek el.

Munkavacsora

Az üzleti vacsora célja nem az üzletféllel való kellemes beszélgetés, barátkozás, hanem az üzleti kapcsolatok megalapozása, fontos szerződések aláírásának elősegítése. A házigazda jelöli ki, hogy ki melyik székre foglal helyet.

Üzleti vacsora otthon

Otthonunkban csak abban az esetben fogadjunk üzletfelet, ha biztosítani tudjuk a megfelelő elhelyezésüket, kiszolgálásukat.

Fizetés

Ha hölgy a meghívó, természetesen ő fizet. Fizetéskor a bankkártyával történő fizetés a legelegánsabb. Készpénzes fizetés esetén nem illik látványosan számolgatni a pénzt.

A házigazda zárja az étkezést, de vendég bont asztalt.